VODNÍKA NEBO VZDUCH?
Při výběru chlazení jsou nejčastěji 2 možnosti - vodou nebo vzduchem. Pro správný výběr je potřeba pochopit, jak oba systémy chlazení fungují a jak funguje chlazení procesoru.
Jak funguje chlazení procesoru
Chlazení procesoru funguje u obou systému velmi podobně, vstřebávají teplo vytvořené procesorem. Procesor, tedy čip sám o sobě (CPU die) vytváří teplo a přenáší ho po celé ploše IHS. Na IHS se poté dává teplovodivá pasta a následně montuje chlazení. Jak vodní, tak vzduchové chlazení se snaží procesor ochladit, rozdíl je pouze v metodě, kterou chladí.
Jak funguje vodní chlazení
Nejčastější vodní chlazení (AIO) se skládá z radiátoru, pumpy, hadiček, ve kterých koluje voda, vodního bloku, který se montuje na procesor a větráků, které chladí radiátor a vypouští teplo ven. Voda, která koluje ve vodním bloku namontovaném na procesoru vstřebá teplo z procesoru a poté jednou hadičkou odcestuje do radiátoru, kde se voda ochladí. Druhou hadičkou poté cestuje zpět do vodního bloku, kde se tento proces opakuje. Voda cestuje díky pumpě, která pumpuje vodu hadičkami.
Menší riziko vodního chlazení je výtok vody ze systému do bedny. Většinou v systému koluje 100-200ml vody, nebo spíše tekutiny, protože se nejedná o klasickou vodu, ale tekutinu, která není vodivá a nijak by neměla poškodit komponenty ve skříni.
Ať se už chladí vodou nebo vzduchem, kvalitní teplovodivá pasta dokáže snížit teploty procesoru až o 5°C!
Výhody vodního chlazení
Výkon chlazení
Vodní chlazení se dokáže lépe zbavit tepla z procesoru a poté celkově ze skříně ven, což napomáhá teplotám ostatních komponent.
Vzhled
S větší cenou vodního chlazení přichází i vzhledový bonus. Ať už v podobě celkového vzhledu, kdy AIO vypadá více moderně, tak i to, že spousta vodních bloků má designové ozdoby v podobě skla s logem výrobce, RGB, nebo dokonce i displeje, na kterém se přehrávají teploty, výkony větráků nebo gify.
Velikost
I přes to, že AIO je celkově větší než vzduchové chlazení, tak na základní desce zabírá místo jen vodní blok, který je velmi často malý a eliminuje se tím problém, kdy vzduchového chlazení může být natolik velké, že zasahuje k RAM slotům a koliduje s vyššími RAM moduly.
Nevýhody vodního chlazení
Instalace
AIO je celkově větší a instalace je tím pádem trochu složitější. Musí se hlavně přemýšlet nad tím, kam umístit radiátor a jestli se do skříně vejde. Poté nad umístěním samo o sobě, většinou se AIO montuje na vrch skříně a uživatel si může vybrat, jestli bude nasávat vzduch ze skříně do radiátoru a poté ven, nebo z venku do radiátoru a poté do skříně. AIO se dá umístit i na předek bedny a zároveň tak i sloužit pro nasávání vzduchu z venku do radiátorů a poté do skříně.
Cena
Ceny AIO se šplhají k vyšším částkám než u vzduchového chlazení a je tak potřeba zainvestovat o stovky nebo i tisíce Kč více. Hlavně v moment, pokud chceme na vodním bloku třeba display nebo RGB prvky.
Riziko výtoku tekutiny z AIO
I když je šance malá, protože AIO je uzavřený systém už z výroby a k tekutině se nedá většinou jednoduše dostat, i tak se může stát chyba a tekutina může trochu vytéct. Naštěstí se nejedná o klasickou vodu, ale o tekutinu, která je nevodivá a neměla by při výtoku poškodit ostatní komponenty.
V moment, kdy se nehoda setane je nejlepší postup ihned odpojit celý počítač od napájení.
Jak funguje chlazení vzduchem?
Princip chlazení vzduchem je jednoduchý a skládá se z dvou částí, větrák(y) a chladič. Chladič je namontován na procesoru a vstřebává jeho teplo, které cestuje tepelnými trubkami do radiátoru chladiče, kde větráky teplo ochlazují.
Většina chladičů je vyrobena z mědi nebo hliníku. Měď je oproti hliníku lepší ve vstřebávání tepla.
Výhody chlazení vzduchem
Cena
Jedna z největších výhod je cena. Vzduchové chlazení je jasná volba do cenově omezenějších sestav a je výkonnostně dostačující.
Instalace
Vzduchové chlazení je velmi jednoduché na instalaci. Pro neznalého uživatele stačí přečíst manuál a během pár minut by měl být schopen chladič namontovat.
Nevýhody chlazení vzduchem
Rozměry
Vzduchové chlazení zabírá více místa na základní desce, což může způsobit problémy s přesahováním až ke slotům RAM a uspořádání kabelů. Při výběru vzduchového chlazení si doporučuji najít kombinaci vaší základní desky s vybíraným chladičem.
Vzhled
V prosklené bedně, kde všude svítí RGB a je pěkně synchronizované nemusí vzduchový chladič vypadat tak dobře. I když jeho větráky mohou mít také RGB, tak sám o sobě nevypadá tolik elegantně oproti vodnímu chlazení.
Testy chladičů
Žebříček vybraných chladičů při 120W TDP Ryzen 7 3800X
Testy jsou měřeny v místnosti s pokojovou teplotou 22°C.
Doporučené vodní chlazení
Doporučené 240mm AIO
+ Tichý při zátěži jako je například hraní her
+ Dlouhá životnost
+ Dokáže uchladit i i7 13700KF
Doporučené 280mm AIO
+ Tichý chod
+ Jedno z nejvýkonnějších 280mm AIO chlazení
- Tlustý radiátor, važdauje více prostoru v PC skříni
Doporučené 360mm AIO
+ Tichý při zátěži jako je například hraní her
+ Dokáže uchladit i i9 13900K při 290W TDP
- Tlustý radiátor, važdauje více prostoru v PC skříni