JAK NA VÝBĚR ZDROJE

  • Kolik Wattů?
  • Účinnost zdroje
  • Jak si ověřit kvalitu zdroje
  • Typy zdrojů
  • Čemu se vyhnout
  • Doporučené zdroje
  • Zdroj

    Kolik Wattů?

    Obecné pravidlo, které asi každý zná - čím výkonnější sestava, tím je potřeba výkonnější zdroj. Kolik wattů je ale přesně potřeba je individuální pro každou sestavu. Proto existují stránky jako PSU Wattage Calculator, kde si můžeš přesně naklikat jaké komponenty máš a vyjde ti spotřeba.

    Další pravidlo, kterého je dobré se držet, je trochu nadstřelit výkon zdroje. Je určitě lepší mít trochu výkonu navíc a neorientovat se přesně podle výpočtů. Pokud si spočítáš, že potřebuješ 600W zdroj, tak bude 650-700W lepší volba.

    Někteří výrobci zdrojů mají i vlastní kalkulačky pro výpočet potřebného výkonu zdroje:

    Seasonic kalkulačka

    Cooler Master kalkulačka

    Účinnost zdroje

    Malá účinnost zdroje vede k plýtvání energie a většímu množství tepla, což může snížit životnost komponent. Účinnost se dělí do několika certifikací. U každého zdroje si lze všimnout hodnocení „80 Plus“. Aby bylo možné získat toto hodnocení, musí mít napájecí zdroj účinnost minimálně 80 procent, což znamená, že maximálně 20 procent energie se ztrácí jako teplo.

    Certifikace se dělí na:

  • 80 PLUS
  • 80 PLUS Bronze
  • 80 PLUS Silver
  • 80 PLUS Gold
  • 80 PLUS Platinum
  • 80 PLUS Titanium
  • Jak si ověřit kvalitu zdroje

    Mezi lidmi někdy koluje názor stylu "To má 80 PLUS Gold, to je dobrej zdroj". Někdy totiž dojde k omylu, kdy si lidé mohou plést certifikaci výkonu a opravdovou kvalitu zdroje.

    Na Cybenetics lze najít i měření hluku zdroje a jejich hodnocení!

    Zdroj

    Kvalitou zdroje je na mysli jak kvalitní součástky ve zdroji jsou a z jak kvalitního materiálu. Pro celkově větší přehled doporučujeme tuto stránku, kde je databáze zdrojů od každého výrobce. Cybenetics

    Zdroj

    Modulární, nemodulární nebo semi-modulární?

    Zdroj

    Jednou z úvah je fyzická velikost zdroje. Pro drtivou většinu uživatelů by standardní napájecí zdroje ATX měly být v pořádku. Vždy je ale lepší se ujistit a podívat se na rozměry zdroje a rozměry pro zdroj v bedně.

    Velmi jednoduše řečeno, napájecí zdroj funguje tak, že přeměňuje energii ze zásuvky ve zdi a směruje ji do každé jednotlivé části systému pomocí kabelů. Pokud máš nemodulární zdroj, kabely od zdroje jsou už jako jeho pevná část, což znamená, že si nemůžeš vybrat kabely, které zapojit chceš a které ne. Zbytek kabeláže tak bude muset ležet zmuchlaná někde u zdroje v bedně. Z funkčního hlediska na tom není nic špatného, i když špatné vedení kabelů může vést k méně účinnému proudění vzduchu v bedně.

    Na druhou stranu modulární zdroje maji tu výhodu, že kabely nejsou jejich pevnou součástí. To sice mění proces instalace, protože musíš připojit každý kabel ke zdroji a komponentě, kterou napájí, ale také to znamená, že můžeš optimalizovat pro méně kabelů. Výsledkem je čistější stavba a potenciálně lepší proudění vzduchu. Většina lidí nebude používat každý konektor u zdroje, díky čemuž jsou modulární zdroje také o něco praktičtější.

    Pak tu je i třetí možnost, která se kreativně nazývá semi-modulární napájecí zdroj. Ty z nejčastěji používaných kabelů jsou připojeny už napevno ke zdroji, zatímco některé budeš muset připojit sám. Semi-modulární zdroje nejsou ale tolik populární varianta.

    Čemu se vyhnout

    Zdroj

    U modulárních a semi-modulárních zdrojů se nesmí kombinovat kabely jiných výrobců nebo i kabely různých modelů zdrojů od stejného výrobce. Ačkoli kabelové konce, které se připojují ke komponentám v sestavě, jsou standardizované, konec, který se připojuje ke zdroji, není, což znamená, že různé značky mohou mít různá připojení. Proto bys měl používat pouze kabely dodané se zdrojem.

    Na kvalitě zdroje by se opravdu moc šetřit nemělo a jedním dobrým identifikátorem je i doba záruky, kterou výrobce nabízí. Zdroje mají často několikaletou záruku, klidně i 6-8 let. Pokud výrobce nabízí 2-3 roky záruky, tak bych nad koupí nejdříve popřemýšlel. Pokud výrobce produktu věří, tak by měl být schopný nabídnout delší dobu záruky.

    Doporučené zdroje

    Před výběrem zdroje je důležité vědět jak výkonný bude potřeba. Nejjednoduší a nejpohodlnější možnost je použít kalkulačku PSU Wattage Calculator. Průzkum kvality zdrojů jsme udělali za tebe v našich doporučeních!

    Doporučený 600W zdroj

    Zdroj
    EVGA 600 GD
    Certifikace: Gold, Cybnetics: Bronze

    + Velmi dobrý poměr ceny a výkonu

    + Gold certifikace u zdroje do 1600 Kč

    + 5 let záruka

    - Není modulární

    - Hlučnější

    Doporučený 750W zdroj

    Zdroj
    Corsair RM750x
    Certifikace: Gold, Cybnetics: Gold

    + Tichý chod

    + 10 let záruka

    + Velmi kavalitní provedení

    + 10 let záruka

    Doporučený 850W zdroj

    Zdroj
    EVGA SuperNOVA 850 G7
    Certifikace: Gold, Cybnetics: Platinum

    + Plně modulární

    + Cybnetics platinum

    + Při plné zátěži max. 50°

    + Bohatá konektivita

    + 10 let záruka

    - Málo místa mezi konektory pro zapojení SATA