ROZDÍL MEZI DDR4 A DDR5 (OBECNĚ)

  • DDR5 a DDR4 specifikace
  • Časování RAM pamětí
  • Výkonnostní rozdíl na AMD
  • Rozdíl ve hrách
  • Doporučené RAM pro DDR5
  • Doporučené RAM pro DDR4
  • Jak tedy vybrat?
  • Aktualiazce 22.3.2025

    Velmi častá otázka každého, kdo si v dnešní době plánuje postavit nový herní stroj. Ve vyšších cenových relacích je už dnes výběr většinou jasný, tedy volí se DDR5 - Nebo ne? Každopádně stále je spousta situací, kdy je toto téma opravdu otázkou. Ceny DDR5 pamětí a základních desek aktivně klesají a začínají se dostávat na akceptovatelnou úroveň. Stále je ale důležítě vnímat hodnotu, kterou za tu cenu dostaneme. Vyplatí se tedy DDR5? A jaký je rozdíl?

    DDR5

    Jedna z největších výhod DDR5 je vyšší přenosová rychlost dat mezi RAM pamětmi a procesorem. Memory Bandwith (šířka pásma pamětí) se stala velmi důležitým parametrem nejnovějších procesorů, hlavně u těch s vyšším počtem jader.

    Další ze zajímavostí DDR5 je vyšší poptávka kitů RAM pamětí, které jsou v nebinárním počtu, tedy 48 GB a 96 GB. Tyto kity dovolují vyšší flexibilitu kapacity pamětí a také samozřejmě cenovky.

    DDR5 a DDR4 specifikace

    Ještě předtím, než se dostaneme ke specifikacím. Do mainstreamu se nově začíná dostávat pojem MT/s. Dlouhou dobu byla frekvence RAM oznáčována jako Mhz - například 3200 Mhz. Samo o sobě to je správně, avšak reálná frekvence je 1600Mhz, díky DDR (Double Data Rate) je ale rychlost 2x vyšší, tedy v tomto případě 3200 MT/s. Mhz je tedy trochu zavádějící, pokud to bereme opravdu do detailů. RAM běží na 1600 Mhz, datový přenos je ale 3200 MT/s. MT/s je vlastně ta hodnota, která nás opravdu zajímá. Datový přenos je 2x vyšší, než frekvence RAM a reálně to je přesnější uvádění hodnoty, kterou hledáme. Aby ale nedošlo ke zmatkům, dále ve článku budeme používat označení, na který je drtivá většina lidí zvyklých, tedy Mhz.

    DDR5 slibuje větší možnosti paměti na jednom modulu RAM. DDR4 se zastavila na paměťových čipech o 16 GB. Každopádně DDR5 slibuje v budoucnu jednotlivé paměťové čipy o až 64 GB. Na serverové LRDIMM DDR5 je teoreticky možné dát až 2 TB paměti na jeden RAM modul. Pro klasické DDR5 do stolních počítačů bude v budoucnu možné až 128 GB na jeden RAM modul.

    DDR5

    3x vyšší frekvence

    Jako další pokrok u DDR5 je základní frekvence. U DDR4 byla nejmenší základní frekvence o 2133 Mhz. DDR5 posunuje level zase o něco výš a začiná na 4800 Mhz jako základ, na který poběží vždy. V následujících testech však zjistíme, že ve hrách to podstatný rozdíl není.

    Dual Channel na jednom RAM modulu

    DDR4 paměti fungují na jednom kanálu o 64 bitech. Proto, když se zapojí do základní desky dvě DDR4 RAM paměti, tak vzinke tak zvaný "Dual Channel", protože každý modul RAM má jeden 64 bit channel (kanál). Jeden modul DDR5 paměti má ale dva na sobě nezávislé kanály o 32 bitech. To znamená, že jeden DDR5 RAM modul už sám o sobě funguje v režimu Dual Channel.

    AMD EXPO a XMP 3.0

    Nové XMP je také další výhodou DDR5, konkrétně profily XMP 3.0 a nově i AMD EXPO. DDR4 fungovalo pouze na XMP 2.0, se kterým nejdříve přišel Intel, každopádně XMP 2.0 je kompatibilní i s AMD procesory.

    XMP 3.0 je v podstatě to stejné jako XMP 2.0. AMD EXPO je dimenzované na nové AMD Ryzen procesory. V BIOS lze zvolit tento EXPO nebo XMP profil, který nastaví frekvenci, napětí a časovaní pro RAM paměti. Procesor a RAM spolu úzce spolupracují a tento parametr je tak velmi důležitý. EXPO profily jsou certifikované pro AMD procesory a XMP pro Intel.

    Časování RAM pamětí

    Časování je také jedním z důležitých parametrů RAM modulu. Na hraní her platí poměrně jednoduché pravidlo - čím nižší CL, tím lepší. Tedy většinou.

    U DDR5 modulů je aktuálně nejnižší možné časování přímo z krabičky na CL28. Takové moduly jsou již i dostupné u nás v ČR. Jedny z nich mohou být G.SKILL 64GB KIT DDR5 6000MHz CL28 Trident Z5 RGB

    Logika časování na RAM je poměrně jednoduchá. Čím nižší časování, tím měnší odevza (čas) mezi každou operací, které RAM provádějí. Tyto operace jsou prováděny určitou rychlostí, tato rychlost je právě frekvence samotné RAM, tedy MT/s (Mhz).

    Právě proto bývá nejlepší možností mířit na co nejnižší časování a co nejvyšší frekvenci. Operace bude rychle provedena díky vyšší frekvenci a mezi každou z nich bude nejmenší odezva (CL). Na hraní her u DDR5 platformy se volba RAM liší podle procesoru, tedy jestli máme v plánu stavět na Intel nebo AMD.

    K AMD procesorům na DDR5, hlavně u nejnovějích Ryzenů je na hraní her nejlepší mobinace 6000Mhz RAM s CL 30 nebo CL28. Případně pokud bude stabilní, lze volit i 6400Mhz s CL30.

    V případě Intelu a to zejména na nejnovějších Core Ultra je velkým benefitem co nejvyšší frekvence RAM pamětí. Rozdíl mezi 6000Mhz a 7000Mhz RAM u těchto Intel procesorů má znatelný dopad na jejich výkon a tak se do určitého bodu vyplatí do RAM investovat více.

    na DDR4 jak u Intel nebo AMD je aktuálně zlatá cesta u 3600Mhz a CL16.

    Výkonnostní rozdíl na AMD

    Nejvíce nás zajímá, jak velký výkonnostní rozdíl DDR5 nabízí. Máme tu testy na RAM pamětích DDR5 G.SKILL Trident Z5. Jedny z nejlpších a zároveň cenově dostupných pamětí na kterých se dá dobře taktovat osazené s Ryzen 9 7900X3D

    Testy výkonnového rozdílu v benchmarkách nebo produktivních programech.

    DDR5

    Benchmark používající reálnou aplikaci pro test výkonu - Adobe Lightroom Classic. Test simuluje klasickou editovací práci

    DDR5

    Benchmark simuluje klasickou kancelářskou práci - Word, Excel, Outlook

    DDR5

    Benchmark při kompresi souborů

    DDR5

    Zátěžový test na procesor - render obrázků přes procesor pomocí všech jader

    Rozdíl ve hrách

    Výkonnostní rozdíl ve hrách se nakonec tolik neukázal a nejvyšší DDR5 6400 Mhz má pouhý 8% náskok oproti nejnižíšch DDR4 2133 Mhz. Celkově lze z testů poznat, že ve hrách se nejedná o velkou show.

    DDR5 DDR5 DDR5

    Ve hrách lze poznat menší rozdíl mezi DDR4 s nejnižní frekvencí a DDR5 s nejvyšší frekvencí, tedy mezi extrémy. V moment kdy ale porovnáme DDR5 3200 CL15 a DDR5 6400 CL36, dostaneme se na pouhé 2-3% rozdílu.

    Větší rozdíly ve frekvenci RAM lze ale poznat u her, které více zatěžují procesor. Například hry jako CS2, Valorant nebo CoD Warzone, kde základních 4800 Mhz u DDR5 versus 6000 Mhz může dělat zajímavé jednotky % rozdílu výkonu. Vzhledem k tomu, že CPU a RAM spolu aktivně komunikují, větší frekvence RAM u těchto her benefituje.

    doporučené ram pro ddr5

    RAM
    G.SKILL 32GB - AMD
    6 000 Mhz, CL30, EXPO
    RAM
    Patriot Viper 32GB - Intel
    7 000 Mhz, CL32, XMP 3.0

    doporučené ram pro ddr4

    RAM
    Kingston Fury CL16 32GB
    3 600 Mhz, CL16, XMP 2.0

    Jak tedy vybrat?

    Začátek pro DDR5 vypadal velmi slibně se spousty výhod, které samozřejmě mají význam, ale hrají spíše velkou roli ve specifickém testu, zatížení nebo typu práce.

  • S DDR5 RAM paměťmi přichází i DDR5 základní deska a s ní kompatibilní procesor. DDR5 je nová generace a čím více plynne čas tím menšní má DDR4 význam. K dnešnímu datu je DDR4 stále použitelná a jednoduše se dá koupit v jakémkoliv e-shopu, každopádně během nekolika dalších pár let tomu tak nemusí být.
  • Na práci DDR5? Ano, tedy ve specifickém případě. Z výsledků jde poznat, že například v Adobe Lightroom si DDR5 6400 CL36 vede velmi dobře, rozdíl je zde znát. Na druhou některé případy ukazují podobné výsledky jako ve hrách, kde je rozdíl v malých jednotkách %.
  • Na hraní her DDR5? Zaleží v jakém rozpočtu. Rozdíl tam je, ale opravdu minimální. Sestava, která má být hlavně na hraní her s DDR4 určitě není špatně a nejspíš tomu tak i nějakou chvilku ještě bude. Otázka je spíše ta, jestli kupující má v plánu na sestavě stavět do budoucna a nebo chce spíše dnes ušetřit bez ohledu na budoucnost.
  • DDR5 nabídne určitě bohatší možnosti upgrade v budoucnu, DDR4 zatím opravdu neodchází, budoucnost je ale v DDR5. Nové procesory AM5 již DDR4 nepodporují a k obdivu už jen Intel s nejnovější genrací stále drží podporu na základních deskách s DDR4.
  • DDR4 se stále objevuje i v našich sestavách a to až do částky 25 000 Kč, kde stále má význam na DDR4 stavět. Cenový rozdíl je stále znát a DDR4 ještě není u konce svého života. Tak jako tak ve vyšších cenových relacích už DDR5 určitě stojí za zvážení hlavně díky tomu, že DDR4 je starší platforma a už na ni nevychází nejnovější a nejvýkonnější modely procesorů.